Przedstawiamy zalety zabawy w udawanie oraz podpowiadamy, w jaki sposób możesz pomóc dziecku rozwijać wyobraźnię.

Gdy dziecko się bawi, ma kontrolę nad sytuacją, nad tym, czego używa i jaką zabawa przybierze postać. Zabawa w udawanie i wymyślanie jest świadoma i celowa. Dziecko bawi się przemyślany sposób, a udawanie i wymyślanie to stan psychiczny, który pomaga dzieciom badać świat i stawiać pytania.

Zalety zabawy w udawanie i wymyślanie

Rozwiązywanie problemów

Zabawa w udawanie i wymyślanie pomaga w nauce rozwiązywania problemów. Dzieci, które we wczesnych latach uruchamiają w zabawie wyobraźnię, później myślą bardziej twórczo i lepiej rozwiązują problemy. Dzięki udawaniu i wymyślaniu dziecko ćwiczy umiejętność podejmowania decyzji bez oceniania czy wartościowania.

Zdolności społeczne i językowe

Taki rodzaj zabawy rozwija umiejętności społeczne i językowe. Wydaje się, że wyobraźnia kształtuje się w młodym mózgu mniej więcej w tym samym czasie, kiedy dziecko uczy się mówić. Gdy dzieci opowiadają historie i odgrywają zmyślone sytuacje, posługują się umiejętnościami językowymi, by opisać swoje działania. Jeśli dziecko nie znajduje słowa na to, co chce wyrazić, może spytać o nie osobę dorosłą lub mającego większą wiedzę rówieśnika, poszerzając w ten sposób swoje słownictwo.

Rozwój emocjonalny

Zabawa w udawanie i wymyślanie sprzyja również rozwojowi emocjonalnemu. Poprawia koncentrację i uwagę oraz daje okazję do socjalizacji, wyrażania emocji i ćwiczenia umiejętności ruchowych. Dzieci, które częściej uruchamiają fantazję, częściej wyrażają emocje podczas zabawy klockami czy lalkami. Udawanie i wymyślanie to dla dziecka okazja do znalezienie wyjścia ze stresujących sytuacji, takich jak spotkanie z innymi dziećmi.

Kreatywność

W tego rodzaju zabawach zawsze występuje element tworzenia, który pozwala dziecku wymyślać coś nowego, wyobrażać sobie, że jest inną osobą lub fantazjować na temat uczestnictwa w pracach domowych, na przykład w pieczeniu ciasta. Dzięki zabawie w udawanie dziecko rozwija umiejętność myślenia symbolicznego i tworzenia obrazów czegoś, czego bezpośrednio nie widzi. Wyobraźnia rozwija się we wczesnym okresie życia, tworząc połączenia między komórkami mózgowymi i budując podstawę dla fantazji i kreatywności w późniejszych okresach życia.

Rozwój słownictwa

Uważa się, że dzieci, które bardziej wykorzystują wyobraźnię w zabawie mają szansę lepiej rozwinąć słownictwo. Gdy dziecko bawi się w zmyślanie, ćwiczy wyobraźnię.

W jaki sposób możesz zachęcić dziecko do zabawy w udawanie i wymyślanie?

  1. Trzymaj w dostępnym miejscu niepotrzebne książki, czasopisma i katalogi, aby dziecko mogło wycinać z nich obrazki i stworzyć własną książkę, obraz lub kolaż.
  2. Zapewnij dziecku dostęp do farb do malowania palcami lub wody oraz do papieru lub innego materiału, na którym może malować.
  3. Trzymaj w domu latarki, żeby dziecko mogło używać ich w ciemnym pokoju, badając kontrast między światłem a ciemnością.
  4. Zabieraj dziecko na spacery, nasłuchujcie odgłosów otoczenia i próbujcie je odtwarzać.
  5. Zachęć dziecko do słuchania różnych rodzajów muzyki i poruszania się wraz z muzyką, dźwiękami, rytmem i/lub słowami; używaj szalików lub innych tekstyliów, machając do rytmu.
  6. Trzymaj pudełko z przyprawami, perfumami, olejkami do aromaterapii lub świecami zapachowymi, które dziecko może wąchać, bawić się i eksperymentować z nimi.
  7. Zbierz materiały o różnych teksturach, które łatwo trzymać i obracać w rękach, takie jak gąbka, miękka tkanina, piórko, satyna czy jedwab, których dziecko może używać do zabawy w udawanie i do rozwijania doznań dotykowych.
  8. Piaskownica z ciężarówkami, wiaderkami, lalkami i/lub małymi przedmiotami daje dziecku możliwość budowania, zakopywania i zabawy w udawanie.

Zabawa powinna przynosić przyjemność i dostarczać dziecku emocji i nowych doznań. Dzieci uwielbiają badać świat na własną rękę i potrzebują do tego przestrzeni i czasu. Jako osoba dorosła możesz ułatwić dziecku zabawę w udawanie i wymyślanie, organizując otoczenie w taki sposób, by dziecko miało okazję do doświadczania i wyrażania siebie poprzez zabawę.

Dzieci potrzebują zabawy, a zabawa w udawanie i wymyślanie ma duże znaczenie dla ich zdrowia, samopoczucia i rozwoju, ponieważ pozwala im podejmować ryzyko, dowiadywać się czegoś o sobie i wypróbowywać swoje umiejętności w interakcji z różnorodnymi materiałami do zabawy.

Autor: DR BETTY LIEBOVICH, GOLDSMITHS COLLEGE, UNIWERSYTET LONDYŃSKI