Parenting
Wspieranie rozwoju niezależności u dziecka
Jak uniknąć niepewności i frustracji, gdy Twój maluch zaczyna rozwijać swoją niezależność. Małe dziecko może okazywać rozwijające się w nim poczucie niezależności podczas jedzenia, ubierania,...
Skocz na głęboką wodę! No, może niekonieczne na głęboką – ale zabierz swoje dziecko na basen.
Pływanie wzmacnia dziecko, dobrze wpływa na jego wytrzymałość, postawę i poczucie równowagi.
Wiele dzieci twierdzi, że pływanie to ich ulubiona forma spędzania czasu z rodziną – to doskonała okazja, aby robić coś razem. Pływanie nie wymaga wielkich nakładów, basen jest dziś w prawie każdym miasteczku. Zadbasz w ten sposób o zdrowie całej rodziny i zapewnisz dziecku umiejętność niezbędną w dorosłym życiu.
Pływanie bardzo korzystnie wpływa na zdrowie. Wzmacnia mięśnie, serce i płuca, poprawia wytrzymałość i giętkość, zapewnia zdrową postawę i dobre poczucie równowagi.
Pamiętaj, że podstawową kwestią jest bezpieczeństwo w wodzie: utonięcie to trzecia najczęstsza przyczyna przypadkowej śmierci dzieci – być może dlatego, że co piąte dziecko kończy szkołę podstawową nie umiejąc pływać!
Jeśli twój maluch już teraz oswoi się z wodą i będzie się w niej czuć pewnie, to w przyszłości będzie bardziej bezpieczny.
Już bardzo małe dzieci uwielbiają zabawy w wodzie. Badania wykazały, że maluchy, które uczestniczyły w zajęciach dla najmłodszych na basenie, lepiej radzą sobie z chwytaniem przedmiotów, sięganiem po nie i testami równowagi, niż ich rówieśnicy, którzy nie mieli kontaktu z pływaniem.
Możesz od razu wybrać się z dzieckiem na najbliższy basen – albo, jeśli trochę się boisz, dołączyć do grupy rodziców z małymi dziećmi.
Pierwsze chwile w wodzie wyglądają zwykle dość zniechęcająco, ale kiedy maluch nauczy się już pływać, zdobędzie umiejętność, która pozostanie mu na całe życie.
A jeśli twoje dziecko jest jeszcze zbyt małe, aby wziąć je na basen, możesz zacząć przyzwyczajać go do kontaktu z wodą… w wannie.
Zwróć uwagę, że kiedy dziecko zanurza się w wodzie, instynktownie zaczyna ruszać rękami i nogami – w ten sposób uczy się utrzymywać na powierzchni i przyzwyczaja się do tego, że woda może ochlapać mu twarz.
Eksperci twierdzą, że najlepszy wiek, w którym warto zaczynać przygodę z wodą, to około sześciu miesięcy – wcześniej małe dzieci łatwo się wychładzają. Warto także przed pierwszą wyprawą na basen zasięgnąć rady pielęgniarki środowiskowej czy pediatry.
Kiedy już znajdziecie się w wodzie, dziecko powinno być zanurzone do linii ramion. Możesz także założyć mu kostium kąpielowy zakrywający całe ciało, aby nie było mu chłodno, kiedy wyjmujesz je z wody.
Bądź cały czas w ruchu – w ten sposób dziecko szybko nauczy się, że ruszanie nogami i rękami pomaga utrzymać się na powierzchni.
Starsze dzieci uwielbiają pływać razem z rodzicami, a na większości basenów organizowane są także specjalne godziny dla rodziców z maluchami. Wiele basenów dysponuje małymi deskami, specjalnymi gąbkami do pływania i nadmuchiwanymi zabawkami czy kółkami, uprzyjemniającymi dzieciom zabawę w wodzie. Zawsze możesz wcześniej dowiedzieć się, czy twój lokalny basen oferuje takie udogodnienia.
Na początku zanurz malucha w wodzie delikatnie i powoli, w płytkiej części basenu (niektóre baseny dysponują długą pochylnią, stanowiącą specjalne zejście do wody dla małych dzieci). Bawcie się spokojnie, niech dziecko czerpie radość z przebywania w wodzie.
Pamiętaj, że maluch sugeruje się twoimi emocjami – pokaż mu, że dobrze się bawisz i nie boisz się wody.
Nie zapomnij dmuchanego kółka, rękawków czy okularków, których mały pływak używa na basenie. Pamiętaj także o kąpielowych pieluszkach, jeśli twoja pociecha jeszcze ich używa.
Warto także wziąć ze sobą coś do jedzenia i picia na potem – małe dzieci po przebywaniu w wodzie są zwykle dość zmęczone i głodne.
Oto proste zabawy, które możesz wypróbować, kiedy następnym razem weźmiesz swoje dziecko na basen – w ten sposób pomożesz mu rozwijać umiejętności i zwiększać pewność siebie: