Pomóż dziecku w nauce pisania: zachęcaj je to rysowania wzorów, wzorków i szlaczków.

To fascynująca chwila, kiedy dziecko zaczyna eksperymentować z różnego rodzaju bazgrołami, zygzakami i szlaczkami. To początek długiej podróży, której celem jest pełna umiejętność pisania – niezwykle ważne osiągnięcie na drodze rozwoju.

Dostarczając dziecku okazji do bazgrania i rysowania, pomagasz mu rozwijać wyobraźnię, kreatywność i sprawność fizyczną.

Te pierwsze próby są bardzo ważne z wielu powodów. Dziecko może w ten sposób opowiadać różne historie, wyrażać emocje, utrwalać to, co mówi, rozwiązywać problemy i odkrywać nowe rozwiązania. A czasami bazgranie i rysowanie wzorków sprawia po prostu wiele przyjemności!

Jak zachęcić dziecko do pierwszych prób pisania

Rozwijanie umiejętności pisania

Aby ćwiczenia z bazgraniem były efektywne, dziecko musi nieustannie rozwijać swoje zdolności motoryczne (czyli te aspekty działania, które wykorzystują ruchy mięśni).

Staraj się, aby twoje dziecko miało jak najwięcej okazji do ćwiczenia tak zwanej „dużej motoryki” poprzez wspinanie się, czołganie, taniec, rzucanie i chwytanie piłek czy noszenie różnych przedmiotów.

Te działania poprawią kontrolę nad mięśniami – a to z kolei pomoże rozwijać także „mała motorykę”, czyli ruchy precyzyjne, takie jak formowanie różnych kształtów z plasteliny, chwytanie i łączenie klocków, a także trzymanie ołówka czy kredek przy pisaniu po papierze.

Staraj się dawać dziecku dobry przykład. Maluch musi widzieć, jak dorośli piszą, aby wiedzieć, jak zachowuje się człowiek przy pisaniu i zrozumieć, że to ważna czynność. Możesz zaprosić dziecko, aby razem z tobą spisywało na przykład listę zakupów.

Na początku bazgranie i rysowanie szlaczków zależy bardziej od motywacji, niż od umiejętności – dlatego tak ważne jest, aby pokazać dziecku, że pisanie to świetna zabawa!