Parenting
Wspieranie rozwoju niezależności u dziecka
Jak uniknąć niepewności i frustracji, gdy Twój maluch zaczyna rozwijać swoją niezależność. Małe dziecko może okazywać rozwijające się w nim poczucie niezależności podczas jedzenia, ubierania,...
Rozwijaj potencjał swojego dziecka przez wspólne granie i słuchanie muzyki.
Dzieci przychodzą na świat z wrodzoną zdolnością do cieszenia się muzyką. Umożliwienie im słuchania muzyki już na wczesnym etapie życia jest niezwykle ważne – to dzięki niemu mózg przygotowuje się do procesu uczenia się.
Śpiewanie piosenek pomaga dziecku zrozumieć, jak skonstruowany jest język, którym się posługujemy. Kiedy śpiewasz, poszczególne słowa i zdania wyrażane są wolniej i bardziej rytmicznie, dzięki czemu dziecko łatwiej je rozumie.
Wspólne śpiewanie z dzieckiem pomaga mu rozbudowywać słownik dźwięków i słów, zanim jeszcze zrozumie ono ich znaczenie.
Słuchanie muzyki ułatwia uspokajanie dzieci i niemowląt, które dzięki temu łatwiej przyjmują nowe informacje i uczą się nowych czynności.
Wspólne granie to także prosta – i tania – metoda na wspólne spędzanie czasu, budowanie wzajemnych relacji i dzielenie się doświadczeniami.
Zachęcaj dziecko, aby klaskało i poruszało się zgodnie z rytmem piosenki, którą razem śpiewacie.
W przypadku młodszego dziecka wybieraj piosenki z prostym, równym rytmem i łatwym, powtarzającym się tekstem. Jeśli natomiast dziecko jest starsze, sięgnij raczej po bardziej dynamiczne utwory o szybszym tempie i bardziej złożonym rytmie.
Kiedy śpiewacie, uważnie obserwuj swoje dziecko. Co robi, jak się zachowuje? Spróbuj oddać mu „prowadzenie”: klaszcz wtedy, kiedy ono klaszcze i w takim rytmie, jak ono proponuje. Jeśli ono wykonuje jakieś ruchy – ty je powtarzaj.
Takie powtarzanie czynności dziecka podnosi jego poczucie własnej wartości i wiarę w siebie, a także dodaje mu odwagi do dalszych eksperymentów.
Maluchy uwielbiają rymowanki i śpiewane wierszyki! Wspólne śpiewanie to nie tylko świetna zabawa, ale także doskonały sposób na uczenie dziecka nowych słów. Badania wykazały, że im większym zakresem słów dysponuje dziecko, tym lepiej później radzi sobie z czytaniem.
Piosenki i rymowanki pokazują także dziecku, jak brzmią poszczególne słowa. Maluch uczy się, że czasami wystarczy zmienić jedną literę czy głoskę, aby słowo zmieniło znaczenie („kot” zamienia się w „koc” a „bociek” w „boczek”…) – ta wiedza może okazać się pomocna w szkole, w czasie nauki czytania i pisania.
Po rymowanki możesz sięgać zawsze i wszędzie – to znakomita metoda na zajęcie dziecka w kolejce do kasy w supermarkecie i sprytny sposób na nagły atak nudy.
Piosenki i wierszyki mogą także przypominać dziecku o codziennych czynnościach, takich jak mycie zębów czy przygotowanie się do przedszkola.
Spróbuj spersonalizować rymowanki, które śpiewacie. Śpiewając „Panie Janie…” zamiast oryginalnego tekstu użyj imienia swojego dziecka, w piosence „Wlazł kotek na płotek…” sięgnij po imię domowego kota – i tak dalej.
Można w ten sposób wykorzystywać imiona wszystkich członków rodziny. Nie przejmuj się, jeśli w efekcie tekst wyda się absurdalny – takie zwariowane skojarzenia doskonale wpisują się w dziecięce poczucie humoru.
Stworzenie własnych instrumentów muzycznych to wspaniały sposób na rozwijanie kreatywności dziecka.
Stukanie, pukanie i potrząsanie w rytm muzyki wprowadzi twoje dziecko w świat rytmu i schematów muzycznych, co pozytywnie wpływa także na umiejętność rozwiązywanie problemów i logicznego myślenia.
Instrumenty nie muszą być skomplikowane ani drogie: jeśli coś wydaje dźwięki, kiedy się tym potrząsa czy uderza – to już jest instrument!
Ziarna ryżu czy soczewicy w pustej butelce to doskonała grzechotka. Patelnia albo pokrywka od garnka w połączeniu z drewnianą łyżką daje świetną perkusję.
Starszemu niemowlęciu pozwól narobić hałasu za pomocą takich instrumentów – to pozwoli mu wyrazić siebie i swoje emocje jeszcze zanim nauczy się mówić.
Spróbuj postawić przed dzieckiem kolekcję takich prostych instrumentów wydających różne dźwięki – im większy wybór będzie miał maluch, tym większą kreatywnością będzie się mógł wykazać.
Małe dzieci uwielbiają robić hałas – pomaga im to rozwijać kompetencje językowe i umiejętność słuchania.
Pokazuj swojemu dziecku różne dźwięki i rytmy – głośne i ciche, powolne i szybkie – na przykład stukając długopisem w powierzchnię biurka czy drewnianą łyżką w pokrywkę garnka. Po każdej próbie przerywaj i proś dziecko, aby powtórzyło usłyszane dźwięki.
Na każdym etapie staraj się chwalić dziecko i zachęcać je do dalszych prób. Doceniaj jego eksperymenty (nawet, jeśli są bardzo głośne…) – w ten sposób rozwijasz jego wiarę w siebie i poczucie własnej wartości.