Jak wspólne zakupy, przygotowywanie posiłków oraz gotowanie z dzieckiem, wpływają na jego postrzeganie świata oraz rozwój.

Gotowanie pomaga dzieciom w nauce

Na początku warto wspomnieć, że małe dzieci najefektywniej uczą się przez obserwację, wspólną rozmowę o świecie oraz ich dziecięcych doświadczeniach. Dlatego właśnie domowe obowiązki, a zwłaszcza wspólne gotowanie, są doskonałą okazją do nauki nowych umiejętności. Pamiętajmy, że dzieci bardzo lubią podejmować wyzwania pod okiem rodziców. Ponadto chcą chociaż na chwilę poczuć się jak dorośli i wykonywać poważne, acz proste, zadania. Nabywają wtedy nowe zdolności we własnym tempie. W domu, w razie potrzeby, rodzic może szybko pomóc dziecku i wytłumaczyć sytuację, by zobaczyło swoje niepowodzenie w pozytywnym świetle. Niezwykle istotne jest, aby podtrzymywać w dziecku poczucie, iż po każdym upadku, może spróbować ponownie. Wytrwałość w dążeniu do celu jest cechą, którą należy pielęgnować.

Jak powinna wyglądać wspólna nauka nowych czynności z dzieckiem?

Dzienny rytm małych dzieci jest wyznaczany przez stałe czynności takie jak mycie zębów, ubieranie, kąpiel, czas na zabawę czy posiłek. Dzięki tym elementom dorośli mogą na co dzień zachęcać swoje pociechy do odkrywania nieznanych sytuacji poza tymi stałymi punktami dnia.

Rozmawiajcie o jedzeniu

Czas posiłków jest z oczywistych względów bardzo istotny dla małych dzieci. Ten moment dnia dorośli mogą wykorzystać do poruszania następujących kwestii:

Warto wspomnieć, że małe dzieci zazwyczaj uwielbiają być częścią planowania i przygotowywania posiłków. Nam, dorosłym, te czynności mogą wydawać się mało ciekawe i nieatrakcyjne, jednak dzieciom otwierają nowe możliwości w ich rozwoju.

Co mogą robić dzieci?

W ramach przygotowywania jedzenia dzieci mogą:

Chodźmy na zakupy!

Wspólne zakupy spożywcze mogą być świetną okazją do przyswojenia nowych informacji takich jak nazwy składników, skąd pochodzą i ile kosztują poszczególne produkty.

Pamiętaj, że angażowanie pociech w zakupy spożywcze może być również dobre dla Ciebie.
Któż nie był chociaż raz znudzony długimi zakupami i staniem w kolejce? Dzieci mogą wcześniej przygotować dla Ciebie listę zakupów, rysując poszczególne składniki lub wycinając odpowiednie zdjęcia z magazynów. Ponadto, szukanie poszczególnych produktów na półkach w sklepie może okazać się fantastyczną zabawą i przygodą.

Po powrocie z zakupów dzieci mogą pomóc w odpowiednim rozmieszczeniu wszystkich zakupów w domowej spiżarni. A kiedy nadejdzie czas przygotowania posiłku, będą wiedzieć, gdzie szukać cukru czy mąki. Jak już wspominaliśmy, taki styl nauki poprzez obserwację oraz naśladowanie dorosłych jest świetnym źródłem prawdziwych doznań, które mają ogromną wartość edukacyjną.

Czas posiłków to czas spędzony wspólnie

Czas posiłków może być świetną okazją do wspólnego spędzania czasu. Wtedy wszyscy posilają się i dzielą przeżyciami, swoimi wrażeniami z dnia. Jest to również doskonała okazja do nauki zachowania w towarzystwie oraz rozumienia innych i ich potrzeb. Przypomnijmy, że dzieci uczą się zachowań poprzez interakcje społeczne.

Najważniejsza jest różnorodność

Zachęcanie młodszych dzieci do próbowania nowego jedzenia, pozwala zapewnić im różnorodność dostarczanych w pożywieniu składników odżywczych, a tym samym wspiera zdrowie i odporność. To może być także ciekawe! Pomóż dziecku zapoznać się z nowymi smakami:

* Może przyglądać się zdjęciom potraw i składników w prasie
* Przeczytaj dziecku kilka prostych przepisów
* Zachęć je do zauważania różnych kolorów, tekstur jedzenia i smaków
* Pozwól dziecku być szefem kuchni

Dzieci uwielbiają udawać. Wcielenie się w rolę szefa kuchni z prawdziwym fartuchem i kucharską czapką chociaż na kilka chwil może utrwalić w dziecku pozytywne emocje wobec jedzenia i posiłków. Najmłodsi po przygotowaniu potrawy w towarzystwie dorosłych, bardziej doceniają jedzenie i czas spędzony razem.

Z pomocą dorosłych dzieci mogą:

* Wałkować ciasto
* Smarować masłem bułki lub kromki chleba
* Rozbijać jajka i uczyć się jak oddzielać białko od żółtka
* Mieszać mąkę z masłem
* Dekorować wypieki dodatkami
* Wykrawać ciasteczka
* Używać sitka
* Ścierać marchewkę lub ser (uważnie)
* Ciąć owoce nieostrym nożem

Wspólne poczynania w kuchni możemy nagrywać kamerą lub utrwalać je na rysunkach. Możemy nawet stworzyć własną „Wielką księgę gotowania” z wycinkami z magazynów oraz fotografiami ze wspólnego gotowania. Gorąco do tego zachęcamy!