Parenting
Wspieranie rozwoju niezależności u dziecka
Jak uniknąć niepewności i frustracji, gdy Twój maluch zaczyna rozwijać swoją niezależność. Małe dziecko może okazywać rozwijające się w nim poczucie niezależności podczas jedzenia, ubierania,...
Komputery, smartfony, tablety… Oto kilka prostych porad, które pomogą ci zadbać o bezpieczeństwo dziecka w Internecie.
Internet to wspaniałe źródło zabawy i wiedzy, warto jednak pamiętać o kilku prostych zasadach, aby pomóc dziecku korzystać z tego źródła w bezpieczny sposób.
Serwisy społecznościowe skierowane do osób dorosłych – takie jak Facebook czy Twitter – nie są odpowiednie dla dzieci. Sugerowany wiek minimalny na większości tego typu portali to 13 lat – czuwaj zatem nad tym, na jakie strony wchodzi twoje dziecko i miej świadomość ograniczeń wiekowych obowiązujących na wielu z nich (także na tych, z których ty korzystasz).
Pomyśl, jakie skutki mogą mieć informacje na temat twojego dziecka, którymi dzielisz się w serwisach społecznościowych. Zastanów się, czy twój wpis nie umożliwia identyfikacji dziecka przez obce osoby, czy nie zagraża jego bezpieczeństwu, czy treść nie jest dla dziecka upokarzająca, czy nie przysporzy mu cierpienia – teraz lub w późniejszym życiu.
Serwis YouTube wyposażony jest w „Tryb ograniczonego dostępu”, w którym ukryte zostają filmy mogące zawierać nieodpowiednie treści; aby ten tryb uruchomić trzeba przewinąć stronę na sam dół.
Mnóstwo dzieci używa dziś różnego rodzaju aplikacji na smartfony i tablety. Niektóre urządzenia wyposażone są w stworzone z myślą o dzieciach specjalne zabezpieczenia, które mają chronić młodych użytkowników przed przypadkowym wyjściem poza używaną akurat aplikację i trafieniem na niepożądane treści. Jeśli tablet czy smartfon twojego dziecka nie ma takiej opcji, możesz ściągnąć specjalną aplikację, która spełnia podobną rolę.
Zwróć uwagę, że niektóre programy dla dzieci mają opcję „zakupy w aplikacji” – przejście na kolejny poziom gry czy odblokowanie dodatkowych funkcji wymaga zapłacenia. W zależności od typu urządzenia możliwe jest włączenie dodatkowej kontroli rodzicielskiej, która przed dokonaniem jakiejkolwiek transakcji wymaga podania hasła.
Na niektórych urządzeniach możesz nawet stworzyć dla dziecka oddzielny profil, który pozwala na ściąganie darmowych gier i programów, natomiast nie umożliwia dokonywania zakupów (nawet w ramach poza tym bezpłatnych aplikacji).
Większość współczesnych konsol do gier łączy się z Internetem – dlatego ważne jest, aby jeszcze zanim dziecko zacznie grać, dokładnie przeanalizować opcje kontroli rodzicielskiej i bezpieczeństwa, a potem ustawić je na wymaganym poziomie.